здрава смути чинија за појадок
Recipes

Рецепт за Здрава смути чинија за појадок

[scroll down for ENGLISH]

Овој едноставен рецепт за здрава смути чинија за појадок се подготвува за 5 минути. Потребни ви се само неколку состојки, а овошјето можете да го менувате во зависност од сезоната и што имате моментално во фрижидерот. Ова е мојот омилен здрав појадок во текот на целата година бидејќи се подготвува брзо и изобилува со многу хранливи состојки.

Рецепт за Здрава смути чинија за појадок

Состојки:

1/2 банана

1 круша

1/2 шоља замрзнато шумско овошје (ова може да го изоставите или да додатеде свежи јагоди или друго црвено овошје)

2 урми

4 супени лажици овесни снегулки

1 лажичка чиа семе

1 лажичка семки од тиква

1 супена лажица јаткасти плодови

Подготовка:

Најпрво со малку вода се блендираат урмите, бананата, 1/2 круша (другата половина ќе ја искористите за одоздора) и замрзнатото шумско овошје. Префрлете го смутито во мал длабок сад или чинија. Додадете ги овесните снегулки, чиа семето, семките од тиква, 1/2 круша (втората половина) и бадемите. Тука можете да бидете креативни и во вашата здрава смути чинија за појадок да да додадете уште овошје. Јас додадов боровинки бидејќи го зголемуваат имунитетот и едни од овошјата со најмногу антиоксиданси.

Smoothie bowl recipe

This very simple smoothie bowl is my favorite breakfast recipe during the summer. You need only 5 minutes of preparation and only few ingredients. It is completely vegan and lactose free. As I am seasonal eater, I change the fruits depending on the season but because I love the pink color I always make sure to have the frozen berries for additional yum!

Ingredients:

1/2 banana

1 pear

1/2 cup frozen berries

2 dates

4 Tbsp of oats

1 Tsp chia seeds

1 Tsp pumpin seeds

1 Tbsp nuts (I love almonds)

Method:

Time needed: 5 minutes.

  1. Blend

    Blend the banana, half of the pear (you will use the other half later), dates and the frozen berries. Transfer the smoothie into a bowl.

  2. Top up with

    the oats, seeds, nuts, chia, the other half of the pear. You can get creative and use other fruits from your fridge.

I love to top everything with blueberries because they are high in antioxidants and are great source of vitamin C. For additional yum you can swap the oats for the homemade granola . 

You can be very creative with the smoothie bowls. Let me know your recipe combos in the comments.  

Love,

t.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.